Особености на тентовите повърхности.
Лекота, изразителност и динамичност на архитектурният образ това са специфичните свойства на напрегнатата безмоментова мека повърхност използвана, като основен конструктивен елемент. Устойчивостта на геометричната форма на мембраната се осигурява благодарение на отрицателната гаусова кривина. Такива повърхности се наричат тентови. Формата на повърхността определя геометрията на опорният контур, условията за предварително напрягане и закрепянето и към носещата конструкция .Изброените особености са обособени под термина – условия на контура. Незначително изменение на тези условия води до формирането на нова повърхност с различна площ, вътрешен обем, работни усилия и устойчивост на външни въздействия. От тук следва и богатият избор на форми и оригиналността на всяко едно текстилно съоръжение. Всичко това се свързва с голяма сложност на проектните работи при определяне на началната геометрия на повърхността.
Възможности и приложения.
Текстилните сгради комбинират в себе си градивност и естетика с ефективно използване на материалните ресурси, бърз конструктивен период, дълъг живот, относително ниска цена и възможност за преместване на големи разстояния. Тези им свойства ги превръщат често в единственият възможен вариант за решаването на определен проблем.
Текстилните съоръжения намират приложение в туристически и търговски комплекси, спортни площадки, басейни, козирки на стадиони, обществени сгради и пространствата пред тях, изложбени павилиони, паркинги, ресторанти, кафета, бензиностанции.
Материали.
В повечето случаи при изграждането на текстилни съоръжения се използват PVC брезенти с полиестерна текстилна основа. За покрития с площи до ≈ 150 м2нормално се прилагат материали с тежест до 750 гр/м2. При по-големи съоръжения относителното тегло на материалите може да достигне и до 1,5 кг/ м2 . Материалите с по-голямо относително тегло имат значително по-висока здравина на скъсване и раздиране.
Експлоатационният живот на мембрани изработени от по-леките материали достига до 10 години, а на материите с по-голямо относително тегло над 20 години. Изследвания на текстилни съоръжения построени преди повече от 20 години показват , че техническите характеристики тъканите са запазени на 80% .
Бъдещето.
Текстилната архитектура има потенциал за развитие, какъвто се очаква да има само стъклото като строителен материал – мнение битуващо в средите на дизайнерите на текстилни сгради в западна Европа. |